Jesteś w drodze do pracy? A może właśnie odbywasz dalszą podróż? Prowadzisz spokojnie samochód, gdy nagle zaświeciła się na desce rozdzielczej kontrolka z napisem ABS? Niestety prawdopodobnie awarii uległa pompa ABS. Awaria układu ABS podczas jazdy pojazdem na suchej powierzchni drogi jest zazwyczaj nieodczuwalna, jednakże w porze deszczowej, jak i w okresie jesienno-zimowym poruszanie się samochodem z niesprawnym systemem może poważnie zagrozić bezpieczeństwu zarówno Twojemu, jak i Twojej rodzinie z powodu zmniejszenia skuteczności hamowania. Uszkodzona pompa ABS może również objawiać się:

  • miękkim, wpadającym w podłogę pedałem hamulca,
  • wyciekiem płynu hamulcowego.
    Nie czekaj więc – konieczna będzie wizyta u mechanika! Nie warto samemu próbować usunąć awarię. Pamiętaj, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich, dlatego nie ryzykuj.

System ABS ma za zadanie ograniczenie utraty sterowności pojazdu, a precyzyjniej mówiąc zapobiega poślizgowi kół podczas hamowania – pełni on zatem bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jak już wcześniej wspomniano – nie warto więc czekać z wizytą u mechanika. Przy braku ABS prawdopodobieństwo zablokowania się kół podczas jazdy jest bardzo duże. Gdy dojdzie do takiej sytuacji kierowca nie ma praktycznie możliwości wpływu na tor jazdy – często wtedy dochodzi do wypadku. W szczególności duże zagrożenie pojawia się w momencie jazdy samochodem po mokrej lub oblodzonej drodze. W tej sytuacji kierowca traci całkowitą kontrolę nad pojazdem. W dobie rozwoju technologii oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa obecnie wszystkie samochody muszą być wyposażone w układ ABS – jest to już standard europejski w najnowszych, jak i kilkuletnich modelach samochodów.

Do częstych przyczyn awarii pompy ABS należą: zużycie poszczególnych elementów, korozja metalowych przewodów hamulcowych czy sparciałe przewody elastyczne. Na szczęście awaria jest rzadkością (system ABS zaliczany jest do najbardziej niezawodnych układów), jednak jak już ona się pojawia to niestety naprawa pompy ABS jest kosztowna, do tego dochodzi proces wymiany, który jest nie należy do najłatwiejszych. W skład pompy wchodzi: silnik elektryczny, zawory elektromagnetyczne oraz podstawa z podłączonymi przewodami hamulcowymi. Pompa ABS jako podzespół zazwyczaj jest nierozbieralna, a sama wymiana jest skomplikowana. Jednakże, częstym powodem awarii pompy jest uszkodzenie sterownika- w tym przypadku regeneracja pompy ABS jest możliwa i tym samym obniżają się koszty naprawy.