Krawędziarki to inaczej mówiąc prasy krawędziowe, które służą do gięcia blach. Stosując odpowiednie stemple i matryce pozwalają one na wyginanie blach pod obojętnie jakim kątem, dodatkowo można nią zagniatać i karbować. W tym artykule znajdą się także informacje o zastosowaniu krawędziarek oraz o tym, jak ich odpowiednio używać.

Budowa krawędziarek.

Tego typu prasy przeważnie są zbudowane z ramy w formacie litery C, a jej spodnia belka porusza się w kierunku poziomym, na której jest matryca. Natomiast listwa wysoka ze znakiem tymczasem znajduje się w pozycji stojącej. Gdy przejrzy się rynek to można zobaczyć wiele rodzai pras krawędziowych – elektryczne, automatyczne, pneumatyczne czy hydrauliczne. Najczęściej wykorzystuje się prasy, które są sterowane komputerowo, tzw. wykrawarki CNC. Podczas wyboru danego typu maszyny, trzeba wziąć pod uwagę kilka niezbędnych szczegółów.

Jak działa prasa krawędziowa CNC?

Krawędziarka CNC to nowoczesna i przyszłościowe urządzenie, które zagina krawędzie blach. Kontrolowana jest dzięki komputerowi, który pełni funkcję innowacyjnego regulatora. Jej konstrukcja opiera się na mocnym kadłubie, w jakim są zainstalowane systemy automatyczne, hydraulika urządzenia i jego elektronika. Posiada systemy, które przekazują napędy, inaczej zwane osiami. Różne osie krawędziarki są precyzyjnie scalone z regulatorem, który odpowiada za układ maszyny potrzebny do zaplanowanych parametrów gięcia.

Co to są osie w prasie krawędziowej?

Wyróżniamy dwie osie ( Y1, Y2), które są odpowiedzialne za pracę belki gnącej. Lewa strona to Y1, natomiast prawa to Y2. Schemat działania belki gnącej w prasie krawędziowej jest taki, że będąca w górnej pozycji belka wykonuje zdecydowany ruch w dół. Znajdując się w tzw. punkcie mute zwalnia wyginając blachę na zaprogramowany kąt i wykonuje powrót na pozycję początkową. Procesem tym steruje układ hydrauliczny, którego głównym punktem jest pompa hydrauliczna napędzana wbudowanym silnikiem. Ciśnienie wyprodukowane przez silnik wysyłane jest do siłowników, które odpowiadają za ruch belki. Głównym zadaniem czytników liniowych jest zachowanie równoległego ruchu obu osi. Krawędziarka posiada narzędzia, które w łatwy sposób nadają kształt blachy. Przy górnej belce zamontowany jest dzięki adapterowi stempel, a na stole prasy umieszczona jest matryca. Oś X odpowiada za ruch zderzaka. Utrzymuje wymiary zginających się boków. Napędza ją silnik krokowy, a głównym mechanizmem napędzającym są śruby kulowe. Oś R ma za zadanie podobnie jak oś X napędzać zderzak z tą różnicą, że odpowiada za ruch góra – dół. Dokładność i pozycję zawdzięcza się wbudowanemu enkoderowi. Osie Z1 o Z2 odpowiedzialne są za ruch palców zderzaka, są napędzane przez servo napęd. Wprowadzając szerokość zaginanej blachy palce przyjmują takie pozycje, które zapewniają optymalne oparcie materiałów.